021-910-99-097

ریبرندینگ چیست

فهرست مطالب

ریبرندینگ چیست

ریبرندینگ به معنی بازسازی تصویر برند در ذهن مشتری با هدف ایجاد تصویر جدید تر و جذاب تر برای مصرف کنندگان است. این کار نوعی استراتژی بازاریابی به شمار می آید که شامل بازسازی لوگو، نام، نمادها یا ترکیبی از همه آن هاست.

برند سازی

شروع هر کسب وکاری با مجموعه ای از تصمیمات و اقدامات سخت مانند شناسایی مشتریان بالقوه، تعیین استراتژی های تولید و توزیع محصولات، استخدام و غیره گره خورده است. مجموع این تصمیمات تعیین کننده استراتژی برند سازی کسب و کار است.

برندسازی یکی از سخت ترین و البته مهمترین چالش های یک کسب و کار است این مساله تنها شامل طراحی یک لوگو و نام تجاری نیست، بلکه پروسه ای بسیار مهمتر و پیچیده تر دارد. در واقع یک برند بیانگر تمامی ویژگی ها، احساسات، مفاهیم و خدماتی است که به شما ارائه میکند .

یک برند خوب باید بتواند تصور و خاطره ای خوب در ذهن مشتریان و کاربران خود ایجاد کند. باید بتواند بزرگترین تبلیغات برای گروه خودش باشد. شاید رنگ، طراحی کارت ویزیت، طرح، صدا، نحوه تبلیغات و شعارهای آن، ملموس ترین مواردی باشد که شما از هر برند به خاطر خواهید آورد اما این ها مفهوم برند را کامل نمی کنند. حسی که برند شما در مشتری ایجاد می کند، رفتارهای هر برند در مواجهه با مسئولیت های اجتماعی مختلف و هر مساله ی دیگری که به احساسات و رفتار برند شما مربوط می شود، در برندینگ تاثیرگذار خواهد بود.

اهمیت ریبرندینگ

یک شرکت یا محصول، با نام تجاری خود دیده می شود و هویت پیدا می کند؛ ایجاد یک تصویر مثبت وماندگاردرذهن مخاطبان مهمترین رسالت یک برند است .

طبق نظر کارشناسان، یک برند فقط 7 ثانیه برای دستیابی به این هدف فرصت دارد.در بسیاری از مواقع یک برند به خاطر لوگوی نامناسب، نام غیر جذاب، مشخص نبودن هدف برند یا حتی آگاهی نا مناسب برند در زمینه جذب مخاطب وایجاد تاثیر بروی ناکام است .

از طرفی همه انسانها به صورت روزانه ومدام در حال تغییرند. اخبار، اطلاعات ونوآوری ها هر روز سلایق ، تمایلات و نیازهای ما را دستخوش تغییر میسازند ، بازار نیزهمسو با مشتریان این تغییرات را تجربه می کند.

برندها نیز برای آنکه بتوانند همگام و همسو با بازار باشند، باید به صورت پیوسته در حال تغییر و تحولات مثبت و مفید باشند،بنا براین گاهی لازم است یک محصول یا شرکت، برای ایجاد تغیرات هم راستا با تغییرات بازارتصویری نو از برند خود ارائه دهد.

اهداف ریبرندینگ

بسیاری بر این باورند که ریبرندینگ برای موفقیت یک کسب و کار ضروریست ، ریبرندینگ را میتوان به عنوان مسیر بلوغ و تکامل یک برند در نظر گرفت .

استراتژی ریبرندیگ دو هدف کلی را دنبال میکند

1.ایجاد هویتی جدید برای دستیابی به جایگاهی بهتر در بازار میان رقبا

2.برقراری ارتباطی دوباره برمبنای تغییرات روز دنیا و نیازهای جدید آنها

این اهداف بوسیله پیگیری نکات زیر بدست می آید

ایجاد تمایز

تمام هدف برندسازی برجسته کردن چیزهاییست که یک کسب و کار را منحصر به فرد می کند. هویت برند شما از لحظه ای که بازار هدف به کسب و کار شما نگاه می کند، یک مسیر عالی برای ایجاد تمایز در اختیار شما قرار میدهد. نکته اینجاست که همیشه لازم نیست هویت برند شما کاملا در جهت عکس رقبا باشد. طراحی ها و رنگ هایی که استفاده می کنید باید با تصویری که برند شما نشان میدهد مطابقت داشته باشد.

خلق شخصیت و ارتباطات

هدف شما این است که هویت برندشما با شخصیت، ارزش های اصلی و هدف برند شما ارتباط برقرار کند. شما بایدهویت برند تان را به عنوان نوعی زبان بصری در نظر بگیرید که از پیام های نوشتاری شما از طریق تصاویر، رنگ و موارد دیگر پشتیبانی کند. هویت برند شما به مخاطبانتان کمک می کند تا بفهمند شما قصد القای چه احساسی را به آنها دارید. آیا ایده برند شما میتواند در آنها انگیزه و هیجان ایجاد کند؟ یا میخواهید آرام و مطمئن باشند؟ باید جو خاصی وجود داشته باشد که میخواهید در اطرف برندتان ایجاد کنید و هویت برند شما یکی از راه های خیلی خوب و موثر برای انجام این کار است.

ایجاد آگاهی و تشخیص

ثبات بخش مهمی از حفظ یک برند خوب به حساب می آید. داشتن هویت برند مشخص، با دستورالعمل هایی در مورد سبک و نحوه استفاده از آن، به شما این امکان را میدهد تا دیده شدن و قابلیت شناسایی برندتان را بهبود ببخشید. به احتمال زیاد اولین باری که کسی لوگوی شما را می بیند آن را به خاطر نمی آورد. اما وقتی دوباره و دوباره لوگوی شما ظاهر شود ، بالاخره مخاطب متوجه آن می شود. اگر تصاویر با یک تجربه مثبت همراه باشند، هویت برند شما میتواند به حفظ احساسات خوب بین کسب و کار شما و مشتریانتان کمک کند.

کسب اعتماد و اطمینان

نام تجاری طراحی شده حرفه ای موجب میشود کسب و کارشما بالغ تر به نظر برسد و برند شما را بزرگتر از چیزی که هست جلوه میدهد. بدین ترتیب مخاطب نیز حس تجربه و قابلیت اطمینان را از کسب و کار شمت دریافت می کند. به طور کلی، یک هویت برند که به خوبی طراحی شده باشد، معیارهای کیفیت از دیدگاه بازار هدف شما را ایجاد می کند. داشتن هویت برند قوی نشان دهنده تعهد و مراقبت بالایی است که شما نسبت به کسب و کارتان دارید و به مشتریانتان اطمینان میدهد که میتوانند به شما اعتماد کند.

انواع روش های ریبرندینگ

به طور کلی می توانیم استراتژی های بازسازی برند را به دودسته تقسیم کنیم:

  • ریبرندینگ جزئی

ریبرندینگ جزئی به معنای اضافه کردن بخش یا جزئیاتی جدید به هویت کنونی برند، بدون تغییرات کلی کامل است. هنگامی که لوگو و تصویر ظاهری برند و شرکت شما قدیمی شده یا تغییرات کوچکی در اهداف کسب وکار شما ایجاد شده است، از این استراتژی استفاده کنید و یک تغییر تصویر ظاهری برند اینجاد نمایید.

  • ریبرندینگ کلی

ریبرندیگ کلی مختص زمان هایی است که برند شما باید در کنار تغییر هویت بصری برند، مأموریت، چشم انداز و ارزش های برند را هم تغییر دهد. زمانی که این تغییرات رخ دهد، اهداف، ارزش ها، دیدگاه و حتی محصولات برند تغییر می کند. پس باید اقدام به ریبرندینگ کلی نمایید تا این اهداف و موقعیت جدید برند را به سمع و نظر مخاطبان خودتان برسانید.

ریبرندینگ موفق

برای اینکه یک فرآیند ریبرندینگ موفق را اجرا کنیم، باید اصولی را رعایت کنیم. اول از همه باید هدف خودتان را مشخص کنید، و برای ریبرندینگ یک دلیل خوب و محکم داشته باشید. بعد به تحقیقات بازار احتیاج دارید و باید مشتریان و جامعه هدف خود را دوباره تعریف کنید. برای اینکه ریبرندینگ سازمان یا کسب و کار شما با موفقیت اجرا شود به یک برنامه منظم احتیاج دارید. در این برنامه باید ارزش ها، چشم انداز و هدف تان را مشخص کنید.

بخشی از ریبرندینگ، تغییر رابط کاربری و ظاهر سایت و اپلیکیشن است. برای هر تغییری باید مخاطبان و جذب مشتری، یا ارزش برند خود را دوباره مرور کنید. شاید به بنرهای گرافیکی، لوگو و کارت های معرفی جدیدی احتیاج دارید. برای همه اینها نیازمند تعیین هزینه و بودجه هستید.

برای مشاوره درخصوص انتخاب و ثبت برند با مشاورین گروه آسیا از طریق تماس تلفنی و واتس اپ در ارتباط باشید .

شماره های تماس
Search
به اشتراک بگذارید
پیمایش به بالا